Blog, Odborné články, výživa

Stravovanie, ktoré nás dovedie do cieľa

Z každej stany sa na nás valia rôzne názory na to,  ako sa čo najlepšie stravovať a hlavne akým spôsobom sa stravovať. Ľudia neustále riešia, ktorým smerom sa vydať a aký stravovací smer dodržiavať. Hľadáme presné pravidlá, ktoré nás pri dodržiavaní dovedú  do vytúženého cieľa. Nasledujeme jednu dogmu, o ktorej sme presvedčení, že je tá správna a iný názor vnímame ako spochybňovanie našej pravdy.
Je vhodné si uvedomiť, že každý stravovací štýl, prípadne diéta, má svoje špecifické pravidlá, ktorými sa odlišuje od ostatných. Slovo diéta pochádza z gréckeho slova diaita,  čo znamená strava. Význam slova je riadený príjem potravín a tekutín za účelom dosiahnutia špecifického cieľa. Takisto význam anglického slova diet,  (v preklade strava, jedlo, výživa)  je súhrn potravy spotrebovaný organizmom. V dnešnej dobe sa však toto slovo stalo synonymom rôznych stravovacích a výživových prístupov. Poznáme nespočetné množstvo diét, ktorých hlavným princípom je obmedzenie príjmu určitého druhu potraviny, tekutiny,  prípadne celej skupiny potravín alebo dokonca makroživín ako sú bielkoviny, tuky a sacharidy. Prešli sme si tým asi všetci. Našli sme na internete typ stravovania  prípadne diétu, ktorá nám sľúbi dosiahnutie nášho cieľa a stotožnili sme sa s ňou. Tým cieľom môže byť čokoľvek od nárastu svalovej hmoty cez zníženie telesného tuku,  až po riešenie zdravotných problémov. Naštudovali sme  si konkrétne pravidlá, ktoré nám hovoria, čo máme z nášho jedálnička vyradiť, čo máme naopak zaradiť, v akom množstve a kedy to máme konzumovať, ktoré kombinácie potravín sú vhodné a ktoré nie. Začneme dodržiavať  nastavený plán. Na začiatku všetko funguje, cítime sa výborne, naše telo akoby nabralo druhý dych. Po určitej dobe sa začnú objavovať mierne komplikácie. Už to nie je také skvelé ako na začiatku, nemáme toľko motivácie držať sa plánu. Začína sa objavovať nedostatok energie, horšia nálada, tráviace problémy, problémy s pokožkou, množstvo tuku nám už neklesá ako na začiatku aj napriek tomu, že ho máme ešte dosť.  Tieto všetky faktory môžu viesť k demotivácii, prípadne k upusteniu od dodržiavania stanoveného plánu. Stanovený cieľ je ešte ďaleko a cesta sa komplikuje. Možno by bolo vhodné prehodnotiť naše ciele alebo to, či je plán dobrý. Dal som do toho 100%, no napriek tomu zatiaľ nevidím výsledky. Rozhodol som sa pre zlú diétu alebo jednoducho sú moje ciele nereálne? Našťastie, práve v tom období nájdem skvelý článok o tom ako diéta XY pomôže vyriešiť moju stagnáciu. Horšie to už byť nemôže, tak prečo ju nevyskúšať. Prechádzame na nový štýl stravovania, s novými pravidlami a mantinelmi s očakávaním iného scenára. Ocitli sme opäť na začiatku ako pred x mesiacmi, len držíme v rukách iný plán hry.
Tu sa na chvíľu zastavíme a skúsime sa na to pozrieť  z inej perspektívy a vysvetlíme si,  prečo sa nedá jedným plánom dostať do rôznych cieľov.
Všetky diéty a typy stravovania majú jeden spoločný znak . Majú svoje pravidlá. Nezohľadňujú však to, kto sa nimi bude riadiť. Predstavte si, že sa chcete dostať autom z bodu A do bodu B, ale vôbec nepoznáte cestu. Vašou jedinou možnosťou je vyraziť a skúšať rôzne možnosti.  Ako dlho by vám trvalo, kým by ste sa dostali do cieľa? Dostali by ste sa tam vôbec niekedy?  Keby si rovnaký začiatok a aj cieľ vybral niekto iný išiel by rovnakou cestou ako vy? Nevybral by si inú trasu?


Nebolo by efektívnejšie lepšie si pripraviť plán cesty? Nájsť vhodné informácie o trase a  prispôsobiť plán svojim individuálnym požiadavkám a možnostiam?  Nemôžete predsa vyraziť na 500km trasu autom s tým, že v nádrži máte palivo na 200km a po ceste nie je žiadna pumpa. Nevyberiete si cestu po diaľnici, pokiaľ nie ste ochotný zaplatiť za diaľničnú známku. Nepoužijete bicykel na trasu, ktorá je príliš vzdialená a vy ju musíte prejsť rýchlo . Na toto všetko musíte myslieť pri vytvorení plánu. Na druhej strane však toto všetko môžete ovplyvniť vy a to je vaša výhoda.
Týmto príkladom som vás chcel upozorniť na najväčší problém súvisiaci s výberom typu stravovania a to, že nikdy nezohľadňuje vašu individualitu. Nie všetko je vhodné pre všetkých a  keď dvaja robia to isté, neznamená to, že to robia rovnako a výsledok bude ten istý. Pri výbere toho, ako sa budete stravovať  by ste mali okrem cieľa zvážiť aj svoju individualitu a podľa toho sa rozhodnúť.
V diétach takisto platí, že typ potravín a ich množstvo spolu s kombináciami sú prispôsobené danému typu stravovania a nekorešpondujú s individualitou človeka. Pekne to vystihuje výrok:  „Čo je pre niekoho liek, je pre iného jed.“ To, že je niekde uverejnené, aké druhy potravín a v akom množstve by sme mali konzumovať ešte neznamená, že to platí konkrétne pre vás . V tomto prípade by malo nastúpiť na scénu naše kritické myslenie.
Môžeme si to prirovnať k nákupu oblečenia, drogérie, kozmetiky a iných denne používaných vecí. Pri nákupe kozmetiky prihliadate na kvalitu produktu, či splní účel aký očakávate. Kúpim si šampón na vlasy, ktorý mi príjemne vonia a po použití budú moje vlasy lesklejšie, pevnejšie, krajšie, a zdravšie. Nechcete si predsa kúpiť niečo, čo Vašim vlasom uškodí. Výber oblečenia, napríklad trička alebo šiat tiež podrobíme kritike. Zohľadníme pri tom farbu, strih, vzor a podobne, len aby nám ten kus látky sedel, cítili sme sa v ňom pohodlne, vyzerali  štíhlejšie, možno mladšie. Čo tak nejaká väčšia investícia ako je dovolenka, auto alebo bývanie. Vyberiete si dovolenku na miesto, kde sa vám nepáči alebo miesto kde ani nechcete ísť? Kúpite si auto s farbou,  ktorú nemusíte alebo so spotrebou,  ktorá vás dostane na mizinu? Bývať by ste tiež asi nechceli vedľa továrne alebo zapáchajúceho družstva, prípadne v byte,  kde zateká strecha a opadáva vonkajšia omietka. Vždy hľadáme pre seba tie najlepšie možnosti a chceme pre seba to najlepšie. Samozrejme pri výbere musíme zohľadňovať aj iné faktory ako len to čo sa nám páči. Stále však platí to, že vždy vyhľadávame pre seba to najlepšie, samozrejme s prihliadnutím na našu situáciu (sociálnu, ekonomickú, atď. ).
Teraz sa pozrieme na to, ako sa staviame k výberu potravín. Podrobujeme potraviny takému vyhľadávaniu, analyzovaniu a konečnému výberu ako iné veci dennej spotreby? Chceme to najlepšie pre svoj výzor, aby boli naše vlasy lesklé a silné, aby naša pleť vyzerala sviežo a mladšie, aby sme sa cítili komfortne a vyzerali skvelo v oblečení,  čo máme na sebe. Vyžadujeme to isté aj od potravín, ktoré kupujeme a dávame nášmu telu? Akú úlohu ma kozmetika, oblečenie, drogéria, auto, dovolenka? Uspokojenie našich individuálnych potrieb? Potreby vyzerať lepšie, cítiť sa dobre v spoločnosti, dovolenkovať na miestach, ktoré sú nám príjemné, odviezť sa bezpečne a komfortne. Aké sú teda potreby nášho tela? Počúvame svoje telo čo potrebuje tak,  ako počúvame svoj vnútorný hlas pri výbere iných vecí? Podrobujeme potraviny takej kritike ako iné produkty našich potrieb?
Potraviny ktoré konzumujeme sú jednou zložkou z mnohých, ktoré majú zlepšiť naše vnútorné prostredie, tzv. HOMEOSTÁZA. Zamyslime sa na akých princípoch funguje naše telo, prípadne iný organizmus. Každý organizmus má svoje potreby (tak ako máme potrebu sa pekne obliecť alebo mať kvalitný šampón na vlasy), ktoré chce naplniť. Pokiaľ sa to nepodarí,  nastáva narušenie vnútorného prostredia. Toto narušenie vzniká vplyvom vonkajšieho prostredia. Vrátili sme sa opäť k potravinám. To čo prijmeme z vonkajšieho prostredia (potravina, stres,  chlad, teplo, kyslík a pod.) ovplyvňuje naše vnútorne prostredie, či už v dobrom alebo zlom. Rozmýšľali ste niekedy pri nákupe v potravinách nad tým, čo konkrétna potravina vyvolá vo vašom vnútornom prostredí? Znie to asi zvláštne, ale takto to naozaj funguje J.  V obchode sa nachádza množstvo produktov, ktoré si môžeme vybrať (takisto ako v kozmetike, drogérii, obchode s oblečením) a tým uspokojiť našu potrebu a urobiť pre seba to najlepšie. Viete si správne vybrať v tom množstve výrobkov a viete počúvať potreby svojho vnútorného prostredia ? Necháme sa zlákať reklamou a farebným obalom, alebo sa zamyslíme a vyberieme si pre nás to najlepšie? To tričko na figuríne v obchode vyzerá super, ale keď si ho vyskúšam, tak nie je pre mňa vhodné. Ani ten šampón čo mi odporučila kamarátka sa mi nevidí ako najlepšia voľba pre mňa J
Pozrime sa na to z iného uhlu a skúsme prispôsobiť  stravovanie/výber potravín NAŠEJ individualite a uspokojeniu NAŠICH potrieb. Nehľadať zázračnú diétu, ale zamerať sa na SEBA, na to čo naše telo/vnútorné prostredie naozaj potrebuje a robí mu dobre. Ako reaguje na to, čo mu dávame. Aké signály vysiela, aby nám povedalo, čo je vhodné a čo nie. Buďme sebeckí a myslime len na seba a na maximálny komfort pre SVOJE telo.  Kto môže poznať naše potreby lepšie ako my sami. Potreby ako deň plný energie, dobrej nálady a výkonnosti. Nenechajme vonkajšie prostredie, aby nás ovplyvňovalo natoľko, že podľahneme a odbočíme z NAŠEJ plánovanej cesty. Cesty, ktorú sme si naplánovali a má nás doviesť do cieľa. Do cieľa, kde sa nám NAŠE telo/vnútorne prostredie, za našu vytrvalosť  odvďačí  zdravým, silným a sebavedomím JA.
@sovcik_jozef

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *