výživa

Aké novoročné ciele si dať a ako ich splniť?

A je to tu! Ani nevieme ako a ďalší rok je za nami. Prišiel správny čas bilancovať to, čo bolo alebo nebolo. S bilancovaním sa spája stanoviť si ďalšie ciele na ďalšie obdobie alebo ďalej pracovať na tých cieľoch, ktoré sme ešte nedotiahli dokonca. Tu by som zdôraznila, že bez boja nie je víťaz a tak nezostáva iné ako bojovať ďalej za to, čo sme začali a nedokončili .
A čo teda tie nové a ďalšie novoročné ciele a predsavzatia?!
Asi nikoho neprekvapím, keď Vám prezradím tie najčastejšie predsavzatia s ktorými sa pri mojej práci stretávam. Áno, je to „klasika“: schudnem, začnem cvičiť, prestanem jesť sladkosti, začnem jesť zeleninu….  Okrem našich zmätených myšlienok v hlave sa zo všetkých možných aj nemožných strán po prežitých sviatkoch zrazu na nás valí nevyhnutnosť detoxov, rôznych diét a očisty organizmu …  lebo však boli sviatky …. Celéééé zlé… . Dôvodom na takéto rozhodnutie však vo väčšine prípadov nie je len tak osvietenie z ničoho nič a rozjasnenie mysle zvečera do rána. Predchádza tomu také klasické alebo aj neklasické odtrhnutie z reťaze, ktoré bežne nastáva počas sviatkov aj u tých najviac zásadových ľudí.
A keďže sme ľudia večne nepoučiteľní, tak našou predstavou je, že náš stanovený cieľ alebo predsavzatie  sa dajú dosiahnuť len od začiatku toho magického dátumu, ktorým je 1.1. V našich predstavách je Nový rok ideálnym dátumom kedy sa jedny dvere oficiálne zatvárajú a ďalšie oficiálne otvárajú. Ďalšou ľudskou nepoučiteľnosťou je naša trpezlivosť alebo resp. netrpezlivosť.

 Na Nový rok si stanovíme ciele a na sviatok Troch kráľov ich chceme mať splnené.

Nie je ľahké zmeniť naše zaužívané zvyky a zlozvyky! K tomu je potrebná práca samých na sebe a vykročenie z našej zóny komfortnosti s určitou dávkou bojovnosti a sebazaprenia. Bohužiaľ, samo to nepôjde. V tomto prípade existuje množstvo ľudí ktorí Vám môžu pomôcť na tej Vašej ceste (napríklad aj my v RMku). Iróniou života je, že vôbec nie je ťažké padnúť do tej „pasce“ pohodlného životného štýlu s diaľkovým ovládaním v ruke a s jedlom, ktoré nás skôr o energiou oberá ako nás ňou dopĺňa a naopak z tej pasce je celkom komplikovane sa dostať von.
Žiadna nová diéta alebo zmena životného štýlu s účinnosťou od 1.1 nebude účinnejšia ako tá zmena, ktorá začne napríklad aj dnes. Tiež je dôležité si uvedomiť, že žiadne zázračne drinky, detoxy a krabičkové diéty Vám neuľahčia cestu za Vašimi cieľmi v súvislosti so zdravým životným štýlom.
O zázračných „pomôckach“ na chudnutie by sa dala napísať aj biblia. Takéto skratky k Vašim cieľom sú v skutočnosti barličky, ktoré Vám ten cieľ len oddialia. Ako je to možné? Jednoducho!

Novoročné predsavzatie založené na kapustovej diéte síce môže mať na konci januára splnené svoje poslanie -pri veľkej disciplíne je to samozrejme možné (ja za seba hovorím, že takéto trápenie mi asi zoberie všetku pevnú vôľu v mojom živote a doživotnú nechuť kapustyJ). Čo však nasleduje potom? Klasika – návrat k svojim predchádzajúcim zvykom/zlozvykom. Nikto nedokáže do konca života na tej kapustovej diéte zotrvať. A tak ako kilečká v januári postupne odchádzali, tak vo februári postupne budú prichádzať a v marci v plnej kráse sme tam kde sme v decembri skončili respektíve začínali a možno aj s nejakým bonusom.
Príde marec a opäť nás pochytí stres, panika kvôli blížiacej sa „plavkovej“ sezóne. A tak vhupneme do začarovaného kruhu v ktorom sa budeme točiť pravdepodobne do ďalšieho decembra, kedy si už ozaj myslíme ako si poslednýkrát v živote dáme fajnový majonezák, fajnového vyprážaného kapra a fajnový plech vianočných koláčikov,lebo predsa od 1.1 už také jesť nikdy nebudete…


A viete čo?! Ja mám pre Vás riešenie! Mám skvelý návod ako tie nasledujúce Vianoce prežiť bez stresov a ako sa potom predsavzatia na konci budúceho roka po mnohých rokoch zmenia na úplne iné.
Ako výživová poradkyňa kde s mojimi klientkami pracujem individuálne som názoru, že jediná zmena a dosiahnutie cieľa v súvislosti s váhou je cesta zmeny životného štýlu a žiadne zákazy, príkazy a striktne obmedzenia v strave nikam nevedú a nikomu nepomôžu z dlhodobého hľadiska.
Z druhého pohľadu , pohľadu osobnej trénerky, zas prihliadam na osobný postoj,  kde nútenia sa k pohybu, ktorý Vám nie je srdcu blízky, tiež nemá veľa šancí na úspech.
Takže ideme na to pekne postupne a po poriadku.


Spôsob na dosiahnutie cieľov s ohľadom na zdravý životný štýl je úplne jednoduchý. Nezačínať Nový rok s veľkými cieľmi a premotivovanosťou. Je dôležité ísť na to s rozumom. A tak poďme do praxe! Uvediem Vám konkrétne ciele, ktoré moje klientky bežne uvádzajú pri našich začiatkoch. Zároveň uvádzam  ich transformáciu na trošku rozumnejšiu a myslím, že dosiahnuteľnejšie.


Cieľ č.1: Už nikdy nevložím do úst nič sladké!
Moja otázka:
Skutočne sa už do konca života zvládneš pozerať na tú skvelú čokoládu, ktorú miluješ a skutočne si myslíš, že práve kúsok z nej môže za to ako vyzeráš?!
Riešenie: Od teraz si dám z tej čokolády vždy len kúsok, aby som ju nezjedol/ nezjedla ju celú.

Cieľ č.2: Už nikdy nezjem žiadne chipsy a žiadny koláč!
Moja otázka:
Skutočne zvládneš na každej oslave alebo návšteve odolať tvojmu obľúbenému koláčiku alebo zákusku? Vážne si už nikdy s kamoškou nepoklebetíš pri kávičke a koláčiku?!

Riešenie: Začnem piecť doma koláčiky z kvalitných surovín z minimalizovaním cukru a s modifikovaním na plnohodnotné jedlo so zastúpením základných makroživín. Chipsy môžem nahradiť domácimi  pečenými zemiakmi.


Cieľ č.3: Od zajtra idem na diétu podľa…
Moja otázka:
Dokážeš sa podľa tej diéty stravovať do konca života? Ak je odpoveď áno, super, choď do toho! (aj keď neverím, že nejaká diéta môže byť súčasťou tvojho života dlhodobo). Ak je odpoveď nie, opäť super. V tom prípade to chce len zmenu životného štýlu a na tú diétu kašli, bude to len trápenie. Naopak, zmena životného štýlu ti žiadne trápenie neprináša.
Riešenie: Oslov niekoho kto ti ukáže smer zdravého životného štýlu a pomôže ti nastaviť tvoje stravovanie na dlhodobé hľadisko.


Cieľ č.4: Od zajtra už pijem len light nápoje!
Moja otázka:
Skutočne ti sladené nápoje zaženú smäd alebo skôr podporia chuť do jedla?
Riešenie: Akékoľvek nápoje v rámci pitného režimu vymeň za čistú vodu, bylinkové a zelené čaje, ktoré ti skutočne zaženú smäd a pomôžu doplniť tvoj pitný režim. Light nápoje ti síce ušetria kalórie, ale tvojmu zdraviu viac uškodia ako pomôžu.


Cieľ č.5: Už nikdy nebudem jesť pečivo, lebo sa z neho priberá!
Moja otázka:
A toto ti kto povedal? Priberá sa, keď tvoj príjem energie je väčší ako výdaj. Ak si počas dňa dokážeš kontrolovať množstvo a vhodný druh pečiva a vhodne ho nakombinuješ , tak pečivo nie je určite príčina tvojho priberania.
Riešenie: Nájdi si overeného dodávateľa alebo pekára, ktorý vie vyrobiť kvalitné pečivo z kvalitných surovín alebo si ho upeč doma.


Cieľ č.6: Po 17:00hodine už nebudem nič jesť!
Moja otázka
: Skutočne nezomrieš od hladu pokiaľ pôjdeš spať? Skutočne si ešte nehodíš nejakú kinder čokoládku, nejaký oriešok alebo bonbónik na oklamanie prázdneho žalúdku pokým sa uložíš do tvojho peleška?!
Riešenie: Daj si ľahkú večeru 1,5-2hodiny pred spánkom, aby ti nezaťažila trávenie a zároveň si nešla/nešiel spať hladná (ý) ako vlk.


Cieľ č.7: Od zajtra budem každý deň cvičiť ako drak.
Moja otázka:
Skutočne si myslíš, že ťa to bude takto baviť a neomrzí ťa „to“ cvičenie po určitom čase?! Myslíš ,že dokážeš každý deň podať riadny výkon na 100%?!
Riešenie: Urči si primerané množstvo tréningov a športových aktivít tak, aby si sa na každý jeden vždy tešil (a), tvoje telo stihlo regenerovať,  a aby si mal (a) dostatok času na rodinu, kamarátky a domácnosť.

Taaak a to boli najčastejšie „vychytávky“ z takého bežného života. Je pekne a myslím aj podstatne si dávať v živote ciele. Ale! Je dôležité si dávať aj tie ciele reálne s ohľadom na náš život, rodinu, prácu  a celkové životné podmienky.
Stále sa snažím moje baby viesť k tomu, že zdravý životný štýl je o voľnosti, radosti, užívaní jedla, pohybe, práce, rodiny…  Ak toto budeme mať na pamäti, tak malými a postupnými zmenami sa môže smer nášho života uberať k lepšej a lepšej kvalite. Ak si myslíte, že je to pre  Vás niečo nemožné, tak neverte tomu.  Takto o rok to môže byť  Váš splnený sen s úplne iným myslením ako ho máte teraz.
Nie je žiadnym tajomstvom, ak napíšem, že pri plnení vašich cieľov je extra dôležitá aj podpora Vášho okolia. Keďže celý článok je venovaný cieľom s ohľadom na stravu a pohyb, je extra dôležité koho oslovíte, aby Vám s Vašimi cieľmi pomohol a bol pre Vás podporou a motiváciou. V prvom rade je dôležité, aby daná osoba bola pre Vás vzorom toho, akým smerom Váš životný štýl chcete smerovať. Ak oslovíte niekoho kto, Vám vypracuje individuálny stravovací plán za ½ hodinu bez ohľadu na nejaké vstupné údaje o Vás, tak zvážte či chcete takto  investovať euráčiky.
Ak potrebujete niekoho, kto by Vás mal naučiť vymeniť diaľkové ovládanie za pohyb, tak hľadajte poriadne. Sú to Vaše investované peniaze do Vášho zdravia. Nájdite  si niekoho, kto Vás naučí mať rád pohyb, niekoho vďaka komu sa budete na ten tréning vždy tešiť a niekoho kto sa stane tiež Vašou bútľavou vŕbou a bude vedieť prispôsobiť tréning nie len Vášmu fyzickému, ale aj tomu momentálnemu psychickému zdraviu.

Na základe Vašich preferencií si môžete vybrať z ponuky v našom Resorte, kde si môžete vybrať niekoho, kto Vám pomôže zmeniť  Váš životný štýl : https://rmsportresort.sk/treneri/.

No a čo na záver?!

Želám Vám vykročeniu do Nového roka s tými správnymi a reálnymi cieľmi tak, aby ten nasledujúci rok bol ten „Váš rok“.
Ako ten správny krok do nového roka pripájam pre Vás recepty, ktoré nemusia byť len vianočné, novoročné alebo veľkonočné. Môžete si ich pripraviť kedykoľvek počas roka . Veď byť vo forme nemusíte byť len v lete, ale celý rok .

Vaša trénerka, Martina Štrbáková

„Majonezák bez majonézy“

Potrebujeme:
cca 300g batáty, cca 500g koreňová zelenina (mrkva, zeler, paštrnák), 1 červená cibuľa, 2 varené vajíčka, cca 100g kyslé uhorky, jemný tučný tvaroh, biely jogurt.
Na dochutenie: horčica, soľ, čierne mleté a celé korenie, citrónová šťava, bobkový list.
Postup:
Batáty a koreňovú zeleninu dáme variť do vývaru s bobkovým listom a čiernym korením. Batáty, keď budú mäkké vyberieme a ostatnú zeleninu necháme variť dlhšie.   Zeleninu a batáty necháme vychladnúť. Potom nakrájame nadrobno. K tomuto pridáme nakrájanú červenú cibuľu, najemno nastrúhané kyslé uhorky (tam kde zvykneme strúhať syr) a nakrájané uvarené vajíčka.
Pripravíme si „majonézu“:
100g jemného tučného tvarohu, 50g bieleho jogurtu (používam selský),cca 50g horčice a soľ, mleté korenie a citrónovú šťavu. Túto majonézu premiešame a vylejeme na pripravenú zeleninu. Dôkladne premiešame a necháme odstáť. Množstva sú orientačne a prispôsobte si ich podľa Vašich chuti. Na doladenie chuti sa skvelo hodí do šalátu nadrobno nakrájaná pažítka.

Orieškové rolky:
Potrebujeme:
                                                                                                                                                                      250g maslo 82%, 70g trstinový cukor, 250g lieskovce, 300g hladká špaldová múka, cca 2PL mlieko/smotana, na obaľovanie: 30g mletý trstinový cukor/erythritol + 20g kakao.
Postup:Trstinový cukor si zomeľte na práškový alebo ho nahraďte mletým erythritolom a zmiešajte ho s kakaom.
Rozpustené maslo, trstinový cukor zmiešajte. Pridajte mleté lieskovce a múku. Ak je cesto moc husté, pridajte trošku mlieka.
Vypracujte cesto a potom z neho spravte 3-4 dlhé rolky, ktoré obalíte v pripravenom kakaovom cukre. Rolky nechajte stuhnúť zabalené v potravinovej fólii v chladničke. Ja som nechala celú noc. Potom nakrájajte na malé kúsky a dajte piecť na 15min pri 160 C.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *