Aktuality, Blog, Eventy

Čo je to vertikálny beh?

Beh je charakterizovaný ako horizontálny pohyb (vodorovný pohyb, teda rovnobežný s vodnou hladinou). Medzi bežecké disciplíny sa však radia aj VERTIKALNE BEHY. Tieto behy sa približujú k vertikálnemu pohybu (kolmo na vodnú hladinu v 90 stupňoch). Predstavte si na jednej strane beh po úplnej rovine kde je sklon 0 stupňov a na strane druhej lezenie po stene ktorá má 90 stupňov. Čím viac stupňov prekonávate, tým viac je to vertikálny pohyb. Oproti behu na rovine sa zvyšuje preťaženie pohybového aparátu (svaly, úpony, šľachy a kĺby). Počas behu je to pálčivý až bolestivý pocit na nohách, chrbte prípadne aj horných končatinách, ktorý Vás núti zastaviť. Takisto sa zvyšuje nárok na kardiovaskulárny systém (srdce a pľúca) čo má za následok neschopnosť sa nadýchnuť, pálenie na hrudníku ako aj pocit totálneho vyčerpania. Proste, všetko čo chcete zažiť 🙂

Na druhej strane Vám však tieto behy dodajú silu, ktorú viete následne využiť na behoch po rovine. Zlepší sa funkcia kardiovaskulárneho systému, čo pomáha napríklad pri dlhších kopcovitých behoch alebo turistike, kde budete lepšie zvládať kopcovitý terén. 

Medzi najznámejšie bežecké disciplíny patria Skyrunning (horský beh s minimálnym prevýšením 30 % a prekonáva sa minimálne 2000 metrov nad morom) a Tower Running (beh na vnútorných schodištiach mrakodrapov). Čo sa týka konkrétnych behov tak sem môžeme zaradiť RedBull 400 (beh na skokanských mostíkoch), Vertical Word Circuit (behy na najznámejších mrakodrapoch sveta) alebo Vertical kilometer (behy v dĺžke od cca 3km a viac, vždy ale s prevýšením 1000m), ktorý poznáme aj na Slovensku. 

RM Sport Team pre Vás pripravuje sériu vertikálnych výbehov do zjazdoviek Hornej Nitry – RM VERTICAL CUP.