Aktuality, Eventy

Rozhovor s víťazom RM Vertical Cup – Cigeľ

28.5.2022 sa uskutočnil prvý zo série výbehov do zjazdoviek Hornej Nitry RM VERTICAL CUP. Ski Cigeľ sme tentokrát zažili v inom ročnom období, z inej perspektívy. Zvyknutí púšťať sa po snehu dole sme tentokrát prekonali svoje ja a vybiehali (šplhali sa) na vrch, kde nás po masakriálnom 25% sklone slnečné počasie odmenilo krásnymi výhľadmi.

Najlepší výkon a celkové prvenstvo získal Matúš Marget s časom 6min 11sek. Aké boli jeho pocity bezprostredne po výkone a prečo by ste sa mali zúčastniť, ak stále váhate, nám priblížil v krátkom rozhovore 🙂

Ako si sa dozvedel o VERTICAL CUPe a prečo si sa zapojil?

MM: Ako bývalého lyžiara a hobby bežca ma veľmi zaujala úžasná myšlienka vybehnúť si na naše okolité vleky, ktoré som doposiaľ poznal len zasnežené a z kotvy, ktorá ma hore pohodlne vytiahla 😉 Vravím si, jasné, toto treba vyskúšať aj z iného uhla. Informácia o behoch na mňa vyskočila na FB, keďže som dlhoročný fanúšik RM-ka (mal som fázu, kedy som nemohol behať, tak som chodil do príjemného prostredia “zdvíhať železo”).

Ako a ako často trénuješ?

MM: Keďže mám dve malé krásne deťúrence a milujúcu ženu, striktný harmonogram nemám. Rozhodujem sa podľa počasia, nálady, času a pracovného vyťaženia 😉 Ak mám toho v práci viac, tak idem behať do lesa. Tam sa s plnou hlavou kyslíka “problémy” vyriešia za pár sekúnd. Ak sa nevyriešia za hodinu behu, treba bežať dlhšie :))) V priemere behám 2-3x do týždňa a medzi to zapájam aj bicyklovanie a cvičenie.

Ako hodnotíš beh a trať? Mal si pripravenú nejakú taktiku?

MM: Na druhý tohtoročný pretek som sa veľmi tešil, keďže kopce a najmä strmé kopce mám rád. Pred štartom som sa cítil unavený, dokonca ma pichalo v boku. Trať bola pekne upravená/vyšľapaná a zo štartu bolo dobre vidieť, čo budeme musieť zdolať, aby sme si v cieli užili krásny panoramatický výhľad.

Aké pocity si zažíval v cieli?

MM: Koniec #auu #uff #to čo bolo #ako zídem dolu #dajte mi napiť už vnímam #občerstvím sa #to bola jazda #krásny výhľad #a teraz pomaly dolu – ešteže bežať už nemusím 😉

Čo by si odkázal športovcom, ktorí váhajú nad účasťou?

MM: Pre tých, ktorí zvažujú, či sa zapojiť – je to jedinečná príležitosť, ako za pár minút prežijete niečo úplne nové, iné, nepoznané a siahnete si na dno svojich síl. P.S.: Je to síce beh, ale cca 50% sa kráča, takže sa toho netreba vôbec báť. Ide o neopakovateľný zážitok a krásny výhľad.